Upoznajte John Morrow & The Electric Odyssey,alternativni varaždinski bend koji voli eksperimentirati

Rock opera je opera ili mjuzikl koji se temelji na modernoj rock glazbi. Za razliku od običnog rock albuma, rock opera ima povezanu radnju. Prva hrvatska rock opera, autora Ivice Krajača, Karla Metikoša i Miljenka Prohaske: “Gubec-beg”, praizvedena je 1975.
godine. Najpoznatija i najizvođenija arija iz ove rock opere je “Ave Maria”, koju je izvela Josipa Lisac. U ovom stilu nastavlja u Varaždinski bend John Morrow & Electric Odyssey, kojeg smo imali prilike čuti na zadnjem Špancirfestu, ali u poznatoj varaždinskoj sceni Rogoz na jubilarnoj Rokerskoj novoj godini. U bliskoj budućnosti možete ih čuti u kultnom Hard Place-u 1.3. u Zagrebu.


Jedan od osnivača Benjamin Novosel zvan Johnny, pristao je na ovaj intervju te je odgovorio na nekoliko pitanja koja će vam pomoći da malo bolje upoznate ovaj mladi bend.

Kako i kada je nastala ideja o formiraju benda?

Ideja za bend je nastala slučajno. Ja i Patrik Lovrek, kojeg smo imali prilike čuti u ovogodišnjem The Voicu, krajem 2022. godine radili smo na singlu „The Dawning“ te nam se krajnji produkt dovoljno dojmio da se rodi ideja o formiranju sastava koji bi sličnu vrstu
glazbe izvodio live. Nakon toga smo krenuli u snimanje ostatka EP albuma „Stranded“ koji će šire javnost moći čuti već ovog proljeća.

John Morrow & The Electric Odyssey, vrlo je zanimljivo ime benda, koja je priča iza imena?

Što se tiče imena John Morrow , nema neke filozofije. Ime je izvedeno iz mog nadimka i nema neku drugu dubinu osim što se činilo zvučno. Electric Odyssey inspirirano je imenom antičkog djela Odiseja, što predstavlja tradicionalne korijene, uz riječ electric koja označava nešto moderno. Drugim riječima radi se o miksu modernog i tradicionalnog, što mislim da dosta dobro opisuje naš glazbeni stil.

Rock opera je vrlo specifični žarn glazbe, koji i nije pretjerano zastupljen u Hrvatskoj, no u svijetu je iznimno dobro prihvaćen, planirate li skladati na hrvatskom ili engleskom jeziku pjesme? I da li se želite možda okušati u stvaranju glazbe za takvu vrstu kazališnih predstava?

Ja nas ne bih nužno nazvao „Rock opera“ bendom. EP Stranded svakako će biti orijentiran prema takvom stilu, no, to nije nešto što nas u potpunosti definira. Prije bih nas nazvao alternativnim bendom koji voli eksperimentirati. Kao glazbenik svakako vučem inspiraciju iz
bendova poput Pink Floyd koji su imali slične žanrovske ambicije. No, prisutni su i drugi izvori inspiracije poput djela Bukowskog, Jesenjina ili nekih klasičnih rock pisaca poput Bob Dylana. Poseban naglasak u našoj glazbi dakle stavljam na tekstove pjesama, no vezano uz Electric Odyssey, trenutno nemam ambicije skladati na hrvatskom jeziku, pošto smatram da mi strani jezik dopušta puno bolji izričaj. Osim toga, mislim da gotovo nitko na hrvatskoj sceni ne posvećuje previše pažnje na tekst i da je tekst uvijek nešto sporedno, dakle za mene je to umijeće koje umire.

Do sada ste objavili dvije pjesme, „Someday“ i „The Dawning“, za one koji Vas nisu imali priliku čuti, što se još nalazi u vašem repertoaru?

Osim autorskih pjesama, obradili smo nekoliko klasika grupa poput Blue Oyster Cult, Gary Moore, Mike Oldfield, Rainbow pa čak i glazbu iz mjuzikla poput Phantom of the Opera.

Idemo malo u budućnost, gdje Vas sljedeće možemo čuti i kada?

Za sada vam ne mogu previše otkriti o daljoj budućnosti, no budite sigurni da radimo na svakakvim projektima i događajima te ćete nas zasigurno još moći čuti u Varaždin. No, trenutno nas sljedeće očekuje koncert u Zagrebu, u kultnom Hard Place-u 1.3. Pa ovim putem pozivam i sve željne dobre glazbe da navrate i podrže bend kao i širu scenu.

I za kraj, kako komentirate alternativnu scenu u Hrvatskoj tj. na ovom području Lijepe Naše?

Nažalost, nemam previše lijepih riječi kad je u pitanju lokalna a ni šira domaća scena. No, ne bih završio na pesimističnoj noti pa ću reći sljedeće… Vjerujem da uvijek postoji nekoliko odličnih bendova koji su dovoljno zanimljivi i kreativni da budu zapaženi od publike i koji
guraju scenu naprijed, pa tako i na području Varaždina. No, smatram da se alternativna scena primarno homogenizira oko ekstremnijih žanrova i da nema puno prostora za kreativnost i inovaciju. Možda ćemo kroz vrijeme vidjeti promjenu s pojavom mlađih bendova koji su spremni odskakati od norme, no, za sada postoji vrlo mala koncentracija bendova koji su spremni riskirati i eksperimentirati sa zvukom. No, ipak šira domaća scena još uvijek ima za ponuditi dovoljno kvalitete, tako da je nitko ne bi mogao proglasiti „mrtvom“ kako to zna biti kliše.

John Morrow & The Electric Odyssey line up:
Benjamin Novosel- Vokali i bass,
Patrik lovrek – Vokal,
Goran Parabić – Gitara
Denis Hižman – Gitara
Lana Bubaš – Klavijature,
Lucija Povijač – Flauta
Ivan Valjak – Bubnjevi

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC4hz2StGQMMoG0-HFIrmKVw
Instagram: https://www.instagram.com/john_morrow_x/?hl=af

Slika: John Morrow & The Electric Odyssey

Povezani članci

Recenzija albuma “Durchfall der Lebensmaschine” benda Zagušljivi Dim

Piše: Hrvojka Kralj Zagušljivi dim… tročlani čakovečki bend neobičnog i...

FLESH @ Klub Močvara, 30. STUDENOG 2024.

Nakon brojnih inozemnih nastupa, zagrebački heavy metal trio Flesh...

Novo željezo: Rock bend Djeca! objavio drugi studijski album

Nakon što su s tri autorska singla prednajavili novo...

Black metal velikani Marduk sredinom veljače u Boogaloou!

Nakon tri godine švedski black metal giganti Marduk u...

Peta Dimenzija – Belfast

Peta Dimenzija je mladi rock bend iz Šibenika koji predstavlja...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com